ENG seminar 2015

Forskningspræsentationer og poster-sessioner den 6.-7. januar 2015

Panelet
Panelet
1. plads
2. plads
3. plads

Agenda 6 January 2015

Peter Bøgh Andersen Auditorium

8:00-9:00 Preparing posters, coffee, tea and rolls
9:00-9:10 Welcome and introduction by Thomas S. Toftegaard
9:10-12:30 Presentation of ME Research groups and Poster session

Martin Greiner (Sustainable Energy Systems)
Lixin Cheng (Multiphase Flows)
Jürgen Schmiegel (Turbolence)
Gorm Andresen (Networked Energy Production)
Erik F. Kristensen (Combustion)
Frank Oudshoorn (Sustainability Engineering)

Poster Presentation ME

Dionysis Bochtis (Operations Engineering)
Ole Balling (Machine Design)
Xuping Zhang (Robotics)
Michael Nørremark (Automation and Systems Engineering)
Allan Leck Jensen (Information Engineering)
Michal Budzik (Fracture Mechanics in Composite Materials)
Søren Madsen (Nano Engineering)
Jens Vinge (Biomechanical Engineering)

12:30-13:15 Sandwiches, sodas and coffee
13:15-15:00 Presentation of CAE Research groups and Poster session

Rune Brincker (Monitoring)
Poul Henning Kirkegaard (Tectonic Design)
Werner Osterhaus (Lighting Design)
Lars G. Hagsten (Structural Analysis)
Kenny Sørensen (Geotechnical Engineering)
Søren Wandahl (Construction Management)
Steffen Petersen (Indoor Climate and Energy)

Poster Presentation CAE

15:30-18:00 Coffee and cake at the Greenhouses/Steno Museum, Guided tours
18:00 Dinner, canteen at Dept. of Mathematics

 

Agenda 7 January 2015

Peter Bøgh Andersen Auditorium

8:30-9:00 Coffee, tea and rolls
9:00-12:00 Presentation of BCE Research groups and Poster session

Peter Kristensen (Molecular Engineering)
Luis Álvarez-Vallina (Immunological Engineering)
Edzard Spillner (Medical Engineering)
Zheng Guo (Lipid Engineering)
Ib Johannsen (Biorefinery)
Anders Peter Adamsen (Biorefinery)
Maibritt Hjort (Biorefinery)

Poster presentation BCE

Henrik Bjarne Møller (Biogas and Manure Technology)
Lars Ottosen (Biogas and Manure Technology)
Anders Feilberg (Air Quality Engineering)
Anders Thyboe Lindhardt (Flow Chemistry Engineering)
Joseph Iruthayaraj (Surface Chemical Engineering)
Mogens Hinge (Plastics and Polymer Engineering)
Anders Bentien (Membrane and Sensor Technology)

12:00-12:45 Sandwiches, sodas and coffee
12:45-15:30 Presentation of ECE Research groups and Poster session

Farshad Moradi (Integrated Electronics)
Martijn Heck (Photonics)
Martin Kristensen (Photonics)
Peter Gorm Larsen (Software Engineering)
Stefan Hallerstede (Software Engineering)
Preben Kidmose (Biomedical Engineering)
Peter Johansen (Biomedical Engineering)

Poster session  ECE

Rune Hylsberg Jacobsen (Communications Systems)
Qi Zhang (Communications Systems)
Christian F. Pedersen (Pervasive Systems)
Stefan R. Wagner (Pervasive Systems)
Henrik Karstoft (Signal Processing)
Jakob Juul Larsen (Signal Processing)
Henrik Pedersen (Signal Processing)
Rasmus Nyholm Jørgensen (Signal Processing)

15:30-16:00 ENG Poster Award
108721 / i31